Tym razem nie zdecydowano się na wydłużenie horyzontu projekcji o rok (odwrotnie niż rok temu). Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75 proc., z uwzględnieniem danych dostępnych do 23 października 2023 r. NBP nadal – mimo bardzo dobrego od lat rynku pracy – oczekuje lekkiego wzrostu stopy bezrobocia. Ma urosnąć do 3,3 proc. W latach 2024 i Niedobór ropy pcha ceny w górę 2025 z 2,9 proc.
W skali roku, co — zdaniem prezesa NBP — nastąpi we wrześniu. W czwartek Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 6,75 proc. Obowiązującym od początku września. W komunikacie uzasadniającym decyzję znalazły się m.in.
Patrząc na napływające dane oraz wyniki lipcowej projekcji możemy stwierdzić, że podjęte przez nas działania przynoszą rezultaty. Według wstępnego szacunku GUS dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce w lipcu 2022 r. Wyniosła 15,5% r/r, a więc nie zmieniła się wobec czerwca br., co może wskazywać, że wzrost inflacji wyhamował. Co ważne, obniża się przy tym miesięczne tempo wzrostu inflacji bazowej. Dane te, wraz z innymi informacjami płynącymi z gospodarki globalnej i krajowej, coraz wyraźniej sygnalizują, że presja inflacyjna osiągnie w tym kwartale swoje maksimum i w kolejnych kwartałach powinna się obniżać.
Inflacja w Polsce znowu rośnie. Kiepskie dane dla kredytobiorców
Pojawia się bowiem coraz więcej oznak osłabienia koniunktury w gospodarce światowej. Gospodarka Stanów Zjednoczonych znalazła się w technicznej recesji, a prognozy PKB zostały wyraźnie zrewidowane w dół. Gospodarka Niemiec – a więc naszego najważniejszego partnera handlowego – w II kw. Znalazła się w stagnacji, a najnowsze miesięczne dane wskazują na załamanie sprzedaży detalicznej i słabe perspektywy wzrostu tej gospodarki w kolejnych kwartałach.
Prezes NBP o warunkach do obniżek stóp procentowych w Polsce. “Jestem optymistą”
To moment, w którym mogą paść wnioski członków RPP o obniżki i mogą zapaść decyzje w tej sprawie – stwierdził w czwartek prof. Glapiński. Prezes zwrócił uwagę, że napływające dane wskazują na prawdopodobnie nieco niższy wzrost PKB w III kwartale 2024 r. Wskazał na rozczarowującą sprzedaż CBOE wprowadza futures Ameribor ponieważ Transition LIBOR kontynuuje detaliczną we wrześniu (utrzymujący się mniejszy popyt na towary) i słabą koniunkturę w naszym przemyśle (zadyszka niemieckiej gospodarki). Projekcja listopadowa z modelu NECMOD obejmuje okres od IV kwartału 2023 r. Do IV kwartału 2025 r.
Mniejszy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski
Prognoza centralna dotycząca średniorocznej stopy referencyjnej, w badaniu przeprowadzonym przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 23 analityków w grudniu 2022 r., wynosi 6,72% na 2023 r. Prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5%) w 2024 r. Wynosi 14%, podano także. Konferencja prezesa NBP trwa, tekst jest aktualizowany. Ukazał się w dzienniku Super Express artykuł prof. Adama Glapińskiego pt. „Średnioroczna inflacja w przyszłym roku pozostanie podwyższona”.
- Narodowy Bank Polski przedstawił główne elementy najnowszej prognozy dotyczącej inflacji i wzrostu gospodarczego w Polsce.
- Jednocześnie pogorszenie koniunktury – nawet przejściowe – będzie oddziaływało w kierunku osłabienia presji popytowej i obniżenia inflacji CPI.
- Zwracał uwagę na wciąż podwyższoną dynamikę płac, przekładającą się na wyższe ceny usług i inflację bazową.
Wielki napływ środków zza granicy do Polski. Z czego to się bierze
Spodziewamy się tak zwanego „miękkiego lądowania” i to nie na długo, bo po kilku kwartałach słabszej aktywności w II połowie 2023 r. Wzrost gospodarczy ponownie przyspieszy. Wzrost inflacji jest obserwowany niemal powszechnie, choć jego skala jest oczywiście zróżnicowana. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w całej strefie euro inflacja w połowie bieżącego roku sięgała około 9% – choć w części krajów strefy Vantage FX Broker przegląd: warunki handlowe i korzyści firmy była wyraźnie wyższa. Na Litwie, Łotwie i w Estonii zgodnie z szacunkami za lipiec przekracza ona 20%. Prezes podkreślił, że dużą uwagę RPP zwraca na inflację bazową, która zdaniem NBP może w kolejnych kwartałach utrzymywać się powyżej poziomu 4 proc.
Jeśli inflacja będzie miała spadać “na łeb na szyję”, to możliwe jest 0,50 pkt proc. Jeśli miałaby spadać tylko stopniowo, to obniżki byłyby po 0,25 pkt proc. Członkowie RPP są zmęczeni tym, że tak długo nie można obniżać stóp – odpowiedział prezes, wskazując, że sytuacja gospodarcza Polski wciąż jest dość dobra. — Niezależnie od scenariusza w zakresie cen energii – oczywiście przy założeniu niezmienionych stóp procentowych – inflacja powinna zejść w 2026 r. Dodał, że obecny poziom stóp, wygaszanie efektów podwyższonych cen energii oraz wyczekiwane spowolnienie dynamiki wynagrodzeń będą sprzyjać spadkowi inflacji. Narodowy Bank Polski przedstawił główne elementy najnowszej prognozy dotyczącej inflacji i wzrostu gospodarczego w Polsce.
Nasze szacunki bazujące na modelach ekonometrycznych wskazują ponadto, że w przypadku Polski czynniki zewnętrzne odpowiadają za około 75% odchylenia inflacji CPI od celu inflacyjnego. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. (RASP) jest zabronione. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Wyraźny wzrost inflacji w większości gospodarek w ostatnim okresie ma więc globalne źródła.
Leave a comment